Cronica seminarului

Amintirea celor răposaţi

În ziua de 10 noiembrie elevii de la Liceul Teologic Romano-Catolic ,,Sf. Francisc de Assisi’’ Roman împreună cu fraţii studenţi şi părinții formatori s-au adunat în cimitirul din Roman pentru un moment de rugăciune. Familia franciscană îşi aduce  aminte cu mare drag de înaintaşii lor şi astfel nu uită să înalţe rugăciuni pentru ei. Glasurile lor s-au unit şi astfel rugăciunea a prins aripi cu care speră să ajungă la tronul lui Dumnezeu. Milostivirea lui Dumnezeu este mare şi ei au rămas cu speranţa că sufletele răposaților vor primi odihna cuvenită.

Momentul s-a încheiat cu o binecuvântare şi fiecare a plecat în drumul său şi aşteptând ziua când îi va revedea pe răposaţi.

Primiţia părinţilor formatori Bolog Sergiu și Dâscă Mihai

Elevii de la liceul nostru au avut motive să fie în sărbătoare deoarece în echipa formativă a liceului s-a adăugat un nou membru, si anume  părintele nou sfințit Sergiu Bolog.

Secerişul în Liceul Franciscan este mare de aceea este mare nevoie de secerători şi mulţumită Domnului, elevii au primit un nou apostol care să-i ajute în formarea lor. De aceea, astăzi, părinții Sergiu Bolog și Mihai Dâscă au celebrat liturghia de primiție în sărbătoarea Sf. Matei.  Cuvântul de învăţătură a fost ţinut de pr. Mihai care i-a îndemnat pe elevii să fie mesagerii lui Cristos în această lume care are mare nevoie de Dumnezeu. După această celebrare pr. director Sociu Cristinel i-a felicitat pe părinții formatori şi i-a încurajat în munca lor.

Acesta a fost începutul seceratului pentru cei doi noi apostoli. La prânz preoţii nou sfinţiți au oferit un mic cadou dulce elevilor.