Loading...
marţi, 19 ianuarie 2021

Administratorii lui Dumnezeu

În zorii zilei de 21 septembrie seminarişti de la Liceul Franciscan s-au adunat în amfiteatrul liceului pentru un moment de formare. Acest moment a fost ţinut de pr. Formator Pal Irimia Romică care a explicat Cuvântul lui Dumnezeu. După citirea Sf. Evanghelii care se referea la un administrator necinstit şi meditarea sa, părintele a spus că fiecare dintre noi suntem administratorii lui Dumnezeu. El a asemănat omul cu o perlă care trebuie să se modeleze în timp. Părintele ne-a povestit despre o întâmplare trăită de el la Medjugorje. Nişte tinerii care au avut o viaţă plină de plăcerii trecătoare de exemplu drogurile, ajungând în aceea parohie şi-au schimbat viaţa. Ei au oferit tuturor pelerinilor un minunat spectacol numit Credo. El a spus că putem învăţa foarte multe de la aceşti tinerii care după ce l-au cunoscut pe Dumnezeu şi-au schimbat viaţa.

         Acesta a fost ziua minunată de sâmbătă în care elevii au învăţat cat de preţioşi sunt în ochii lui Dumnezeu.