Loading...
marţi, 19 ianuarie 2021

Hramul conventului Sfântul Francisc de Assisi din Roman

Ziua de 4 Octombrie a fost  mereu specială pentru Ordinul Franciscan. Aceasta este ziua în care Sfântul Francisc de Assisi s-a născut pentru cer. El este patronul şi modelul tuturor membrilor ordinului. Dar ziua acesta este cu mult mai specială deoarece îl sărbătorim pe patronul  Liceului Teologic Romano-Catolic ,,Sf. Francisc de Assisi ‘’ Roman.

Acest moment nu poate fi celebrat mai solemn decât printr-o Sf. Lirughie. Această zi este specială deoarece în cadrul Sf. Liturghii au urcat la treapta diaconatului 14 tineri gata să intre în slujirea lui Cristos. Celebrantul principal a fost P.S. Aurel  Percă care la predică i-a îndemnat pe candidaţi cât şi pe credincioşi să privească la Sf. Francisc ca la un model de umilinţă, iubire, slujire şi ascultare.

La sfârşitul zilei  elevii s-au adunat pentru  a-i mulţumi lui Dumnezeu că l-a oferit pe Sf. Francisc şi cerându-i ajutorul pentru acest an pe care l-au început.