Loading...
marţi, 19 ianuarie 2021

Primiţia părinţilor formatori Bolog Sergiu și Dâscă Mihai

Elevii de la liceul nostru au avut motive să fie în sărbătoare deoarece în echipa formativă a liceului s-a adăugat un nou membru, si anume  părintele nou sfințit Sergiu Bolog.

Secerişul în Liceul Franciscan este mare de aceea este mare nevoie de secerători şi mulţumită Domnului, elevii au primit un nou apostol care să-i ajute în formarea lor. De aceea, astăzi, părinții Sergiu Bolog și Mihai Dâscă au celebrat liturghia de primiție în sărbătoarea Sf. Matei.  Cuvântul de învăţătură a fost ţinut de pr. Mihai care i-a îndemnat pe elevii să fie mesagerii lui Cristos în această lume care are mare nevoie de Dumnezeu. După această celebrare pr. director Sociu Cristinel i-a felicitat pe părinții formatori şi i-a încurajat în munca lor.

Acesta a fost începutul seceratului pentru cei doi noi apostoli. La prânz preoţii nou sfinţiți au oferit un mic cadou dulce elevilor.