Loading...
miercuri, 20 octombrie 2021

Darul și bucuria rugăciunii trăite de seminariștii Liceului Franciscan în frumusețea lunii mai

Darul lunii mai cuprinde și bucuria de a ne ruga Rozariul într-o conștiință și o atmosferă nouă. Reînnoiți de harul iertării, dobândit prin învierea lui Cristos, încurajați de însoțirea Maicii Domnului (ce s-a lăsat reîntâlnită și la Fatima) și încărcați de prospețimea oxigenului curat, spălat de ploile înmiresmate ale acestui timp inedit de încă primăvară, ființa noastră simte altfel să se întâlnească în rugăciune cu bunătatea și gingășia lui Dumnezeu.
Într-o asemenea binecuvântare, seminariștii franciscani s-au rugat și astăzi Rozariul și au recitat Litania Lauretană, bucurându-se de aleile frumoase ale Seminarului și de harul chemării la viața de rugăciune, în comuniune și încredere,… așa cum îi vedem și în imaginile următoare.
Le mulțumim pentru perseverența lor și îi felicităm pentru tot darul și frumusețea pe care le poartă în suflet!