Loading...
miercuri, 17 aprilie 2024
OFMConv Romania

”Cupa Toamnei” la Liceul Teologic Romano-Catolic ”Sfântul Francisc de Assisi”

Zilele 3-6 octombrie 2021 au fost caracterizate de tradiționalele competiții ale ”Cupei Toamnei”, care s-au desfășurat la șah, rummy, tenis de masă, table și fotbal. Și îi felicităm pe seminariștii care în aceste zile frumoase de toamnă s-au implicat în aceste competiții sportive. Iar implicarea trăită cu interes în astfel de momente, aduce mereu cu sine rezultate – nu numai premii materiale – ci mai ales daruri spirituale: bucuria comuniunii, curajul fair-play-ului, arta de a pierde, modestia victoriei… și, dincolo de toate, harul de a-l aplauda mereu pe câștigător (chiar dacă astăzi nu ai fost tu acela,… deși ți-ai fi dorit enorm de mult).Mulțumindu-i lui Dumnezeu pentru aceste zile, felicitându-i pe organizatori, ne continuăm drumul, conștientizând că fiecare zi devine o competiție cu noi înșine, cu tentanta comoditate și insidiosul orgoliu,… care se câștigă doar prin implicare și modestie!

Cu pace si bine!
Distribuie cu: