Loading...
duminică, 16 iunie 2024
OFMConv Romania

Comemorarea Zilei Naționale a României de către elevi și profesori la Liceul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Francisc de Assisi”

Comemorarea Zilei Naționale a României de către elevi și profesori la Liceul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Francisc de Assisi”

Deși a fost zi liberă, așa cum suntem deja obișnuiți, pe 1 decembrie, am ținut să nu pierdem bucuria de a sărbători Ziua frumoasă a României. Și mulțumim organizatorilor și celor implicați pentru scurtul moment din ”pauza de la 12”, de astăzi, 2 decembrie 2021, prin care ne-au reorientat nouă, tuturor, elevilor, profesorilor și celorlalți angajați, gândul și inima către ”Ziua noastră Națională”. Prin cântec și poezii, prin intonarea imnului și prin însăși comuniunea întregii familii a liceului strânsă în amfiteatrul aproape renovat, momentul a dorit să fie o expresie a bucuriei că suntem români și că ni s-a dăruit de Sus șansa să trăim împreună în această frumoasă țară, purtând în suflet aceeași istorie, aceleași valori și aceeași dorință vie de împlinire ca neam. Să pășim înainte cu încredere în rolul frumos al fiecăruia în lumea de azi! Cu pace și bine!

Comemorarea Zilei Naționale a României de către elevi și profesori la Liceul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Francisc de Assisi”

 

Distribuie cu: