Loading...
joi, 29 februarie 2024
OFMConv Romania

Serbare de Crăciun cu elevi de la toate ciclurile Liceului Teologic Romano-Catolic „Sfântul Francisc de Assisi”

     Comuniunea, implicarea și bucuria trăite în jurul Serbării de Crăciun de astăzi, 21 decembrie 2021, sunt semne ale darului lui Dumnezeu, oferit nouă, tuturor elevilor, profesorilor, angajaților și invitaților Liceului Franciscan. Nu se puteau altfel trăi aceste zile și nu am fi putut pleca altfel în vacanță, decât în bucuria de a celebra, cânta, dansa și a ura Vestea cea Bună a Nașterii Mântuitorului și prin tradiționala Serbare de Crăciun a școlii..
     Iar anul acesta a fost diferit: am fost împreună copii, elevi, profesori de la toate ciclurile liceului. Pe scena sălii de festivități au urcat mai întâi preșcolarii, cântând, spunând poezii, dansând. Apoi, elevi din ciclul primar și gimnazial au continuat frumos programul,… Pentru ca în final, cei mari de la liceu să ne încânte auzul și privirea cu cântece frumoase, costume populare, măști, jocuri și urături…
    Apoi, în încheiere, au fost oferite premii câștigătorilor concursului ”Ieslea de Crăciun”. Este adevărat, a fost un concurs strâns, în care parcă toți am fi dorit să fie premiați… însă acesta chiar a fost punctajul pe care juriul l-a acordat, privind criteriile urmărite încă de la început. Noi, însă îi felicităm pe toți, căci toți su
nt reali câștigători atunci când se iubesc și dăruiesc iubire necondiționat.
    Îi mulțumim lui Dumnezeu pentru acest moment. Le mulțumim elevilor care s-au implicat Le mulțumim profesorilor care cu drag și pasiune i-au coordonat. Și dumneavoastră, tuturor, vă dorim în continuare zile sfinte și binecuvântate de Dumnezeu. Cu pace și bine!
 
 
Distribuie cu: