Loading...
joi, 29 februarie 2024
OFMConv Romania

Mica Unire sărbătorită cu bucurie de elevii Liceului Teologic Romano-Catolic „Sfântul Francisc de Assisi”

      Si anul acesta, ca în fiecare an, bucuria Unirii Principatelor Române din 24 ianuarie 1859 a fost resimțită (anticipat datei comemorării sale) de către elevi și cadre didactice ale Liceului nostru. Scurt și frumos, în pauza mare a zilei de 20 ianuarie 2022, – prin dans și alte prezentări – momentul pregătit de elevii coordonați de doamna profesoară de istorie, a dorit să evoce evenimentul istoric semnificativ pentru conștiința noastră, transmițând în același timp bucuria și frumusețea de a fi români.  Le mulțumim celor implicați și doamnei profesoare pentru acest dar. Și ne dorim ca fiecare să simtă nu doar în exteriorul său, ci mai ales în intimitatea ființei sale, unire și pace sufletească!

Distribuie cu: