Loading...
duminică, 16 iunie 2024
OFMConv Romania

Ziua Internațională a Femeii sărbătorită la Liceul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Francisc de Assisi”

         Recunoștința pe care au manifestat-o  elevii, astăzi, 8 martie 2022, de Ziua Internațională a Femeii, mai întâi față de Dumnezeu, apoi față de propriile mame, surori și, evident, față de doamnele și domnișoarele ce le sunt mentori, a luat forma unui moment artistic-cultural, desfășurat în amfiteatrul liceului, la care au participat întreg personalul școlii, profesori, angajați și toți elevii de la ciclul liceal. Prin poezii, cântec, piese de teatru, elevi ai claselor a IX-a de la toate cele trei profiluri ale școlii noastre, au ilustrat atent și elocvent darurile cu care Domnul a înzestrat-o pe femeie: atenție, delicatețe, sensibilitate, hărnicie, spirit de sacrificiu, dragoste și multe altele. Toate acestea trăite în spirit de credință nu fac decât să laude înțelepciunea și iubirea lui Dumnezeu pentru umanitate.
      Felicităm elevii implicați în organizarea evenimentului de astăzi și îi felicităm și pe profesorii coordonatori. Și le dorim mamelor, surorilor, prietenelor, cunoscutelor și, mai ales, doamnelor și domnișoarelor școlii noastre să se bucure de harul și binecuvântarea Domnului în viața lor! Cu pace și bine!
 
Distribuie cu: