Loading...
miercuri, 17 aprilie 2024
OFMConv Romania

Ziua Națională a României sărbătorită de elevii și profesorii Liceului Teologic Romano-Catolic „Sfântul Francisc de Assisi”

Dorința de a simți și împărtăși trăirea de român s-a manifestat cu sensibilitate și frumusețe astăzi, 29 noiembrie 2022  și în cadrul comunității noastre școlare, anticipând cu bucurie Sărbătoarea noastră Națională. De la cei mici la cei mari, de la scrisul pe tablă până la cântecul și poezia recitată cu entuziasm, de la bucuria (și curajul!) de a îmbrăca o ie până la dorința de a se „așeza” entuziaști într-o șezătoare, elevii, cadrele didactice și ceilalți prezenți și-au dăruit și au primit din bucuria de a fi români. Avem atâtea bogății, atâtea frumuseți, atâta unicitate… și atâtea alte lucruri care ne unesc, încât merită să fim recunoscători și să sărbătorim darul pe care Domnul l-a așezat în viața noastră: de a fi români.
Îi felicităm pe toți cei implicați în momentele de astăzi. Și tuturor vă dorim zile de pace și bine în scumpa noastră Românie!
Distribuie cu: