Loading...
luni, 4 decembrie 2023
OFMConv Romania

„Lectio divina” trăită de seminariștii Liceului Teologic Romano-Catolic „Sfântul Francisc de Assisi”

     Printre comorile străvechi (și, în același timp, cale de a-l întâlni pe Dumnezeu) pe care le poartă cu sine tradiția creștină se numără și „lectio divina”. Prin pașii și implicarea ce le presupune, această artă de trăire duhovnicească ne-așază viața în fața Cuvântului lui Dumnezeu, pe Dumnezeu în fața noastră și ne luminează, ne interoghează, ne ajută și ne dă curaj în drumul cu și spre Cristos. În această sâmbătă de 14 ianuarie 2023, fiind zi de formare, – rugându-se și împărtășindu-se în grupuri în grupuri mici – aceasta a fost darul cel mai frumos pe care seminariștii l-au primit de la însuși Dumnezeu, prin formatorii lor, căci ce poate fi mai fascinant și mai bogat decât apropierea de cele sfinte și cunoașterea luii Dumnezeu!? Felicitându-i pentru trăirea cu interes a unor astfel de momente, le dorim în continuare multă pace și mult bine pe drumul chemării lor!

  

Distribuie cu: