Loading...
joi, 29 februarie 2024
OFMConv Romania

Zi de formare despre Sacramentul Spovezii, a seminariștilor Liceului Teologic Romano-Catolic „Sfântul Francisc de Assisi”

      Atât de bogați ne face pe noi, creștinii, taina Sfintei Spovezi, încât, în fața ei, cea mai mare tristețe devine aceea de a nu te apropia de ea. Când, practic, Domnul te iubește, te iartă, te înțelege, îți vindecă rănirile – știute, neștiute – îți știe luptele, ispitele, dorințele frumoase…. și in toate acestea te încurajează, te îmbrățișează, mângâindu-te și garantându-ți că El, Dumnezeu, este mereu cu tine…. cum ai putea să nu primești (GRATIS!) această șansă a spovezii?! Iată de ce, seminariștii noștri, în ziua de formare săptămânală, și-au dedicat un timp pentru a înțelege și a admira mai mult acest dar al lui Dumnezeu. Nimic nu poate fi mai plăcut decât a te simți persoană nouă, cu o viață nouă, prin spălarea Sfintei Spovezi și îmbrățișarea lui Dumnezeu. Felicitându-i pentru trăirea acestei zile de formare, le dorim în continuare să prețuiască darul iubirii generoase a lui Dumnezeu!

Distribuie cu: