Loading...
miercuri, 17 aprilie 2024
OFMConv Romania

Vizita Ministrului Provincial al Provinciei Franciscane la Liceul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Francisc de Assisi”

     Darul prezenței părintelui provincial pe data de 15 februarie 2023 (și nu numai!) în rândul seminariștilor, formatorilor și profesorilor a însemnat prețuirea și încrederea Provinciei față de drumul parcurs până acum de toți cei implicați în actul formativ și educațional al Liceului, dar și confirmarea valorilor exprimate de Biserică și de Ordinul Franciscan ce se doresc a fi trăite și în școala noastră. Înțelegem de fiecare dată că bunul mers al unui organism depinde de fiecare, de respectarea atribuțiilor și a adevăratelor valori, de motivația intrinsecă pe care o descoperim în noi și de încrederea ce o investim gratuit în Dumnezeu și-n celălalt. Mulțumindu-i Domnului pentru toate harurile primite, pentru vizita deosebită a „ministrului” nostru, le dorim tuturor celor ce iubesc liceul: un spirit evanghelic, smerit, curajul de a merge înainte și pace adevărată!

Distribuie cu: