Loading...
joi, 29 februarie 2024
OFMConv Romania

Elevi ai Liceului Franciscan premiați la teatru, muzică, creație literară, în cadrul Concursului „Creangă… la el acasă”

        Ne bucurăm și îi felicităm pe elevii noștri și pe cei care i-au coordonat, atât pentru modul în care s-au prezentat, cât și pentru premiile primite, ieri la frumosul Concurs „Creangă… la el acasă” de la Târgu Neamț. Munca, efortul, spiritul de echipă, sufletul deschis, pasiunea pentru artă și frumos, bunăvoința și încrederea în Dumnezeu, toate le-au adus elevilor răsplata cuvenită: Marele Premiu: Mirunei Costina Samson de la cl a IX-a B și tot ei: premiul I pentru interpretare. Apoi, premiul al II-lea: Manuelei Ionela Brăielscu de la cl a XI-a B, pentru creație literară. Premiul I: Trupei de teatru „Orizonturi deschise” a liceului nostru, compusă din: Daria Antoche (cl. a XI-a B), Manuela Brăilescu (cl a XI-a B), Maria Delia Petruța Enache (cl a XI-a B), Bogdan Apetrei (cl a IX-a B), Emanuel Iștoc (cl a XI-a A). Și nu s-a terminat totul aici, ci răsplata continuă: mențiune Biancăi Nistor (cl a XI-a B) pentru frumosul repertoriu popular prezentat. Și peste toate, pentru toți: Premiul Special al Juriului, Mariei Petruța Delia Enache (cl a XI-a B) și lui Bogdan Apetrei (cl a IX-a B). Felicitând-o și pe doamna prof. Monica Grosu și pe cei care i-au însoțit, le dorim în continuare numai bine.
     Sigur, nu am vrea ca totul să se oprească doar la premii și la recompense experențiale. Ci să meargă dincolo: spre harul comuniunii, al modestiei și al recunoștinței față de Dumnezeu, cel de la care toate vin și căruia toate îi revin. Cu pace și bine!
Distribuie cu: