Loading...
luni, 4 decembrie 2023
OFMConv Romania

Etapa Județeană la Olimpiada de Religie Catolică trăită cu frumusețe și bucurie la Liceul Franciscan

Sâmbătă, 18 martie 2023,  ora 10.00: 93 de elevi și peste 25 de cadre didactice din tot județul Neamț, de la clasele V-XII ne-au călcat pragul cu ocazia organizării în Liceul nostru a frumoasei Olimpiade de Religie Catolică, Faza județeană. A fost un exercițiu nu numai de cunoștințe, competențe și abilități. Ci de reale și profunde atitudini. Căci ipoteza atractivă, sinceră, chiar inocentă, a concursului, desfășurat chiar și în spațiul sacrului, riscă adesea să fie înțeleasă (de unii) eronat. Nu poți să cauți numai rezultatul, nu poți să fii concentrat la primul loc… și nici nu e corect să te deprimi, când ești clasat mai spre finalul listei. Nu este nicidecum acesta rostul unui asemenea eveniment. Dimpotrivă el deține darul de a-ți dezvolta atent trăirea, personalitatea, viața intimă și cea exterioară,… șansa de a te pune în discuție și, mai ales, a învăța să le primim pe toate cu speranță.
Așa dorim să credem că au trăit elevii care astăzi au călcat cu bucurie pragul școlii noastre în ziua organizării Fazei Județene a Olimpiadei de Religie Catolică. Iar competiția la care s-au înscris și au participat, să nu fi fost deloc trăită vis a vis de celălalt, ci mai degrabă în raport cu propria persoană. Căci domolirea eului și creșterea încrederii în Dumnezeu, devin momente salutare, santificatoare care conduc spre împlinire, fericire. Le mulțumim participanților, profesorilor asistenți, însoțitori și evaluatori. Și le dorim în continuare tuturor pace și bine!
Distribuie cu: