Loading...
duminică, 16 iunie 2024
OFMConv Romania

Elevi ai Liceului Franciscan, participanți la întâlnirea tinerilor de la Taize, din Franța

          Harul lui Dumnezeu, curajul de a se deschide și de a se încrede în iubirea Lui, au făcut ca un grup frumos de elevi ai liceului nostru să participe în această vacanță, în perioada 10-16 aprilie 2023 la o întâlnire unică, inedită, la Taize în Franța. Peste 2000 de tineri din peste 20 de naționalități, toți cu suflet bucuros, sensibil, dornic de comuniune și doritor de Dumnezeu,… au constituit pentru o săptămână comunitatea din care cei șapte tineri ai liceului nostru au făcut parte. Undeva în frumoasa Provincie Burgundia, într-un mic sătuc istoric franțusesc, cu case din sec XVIII, cu biserici romane din sec XII, aproape de leagănul cultural de la Cluny, mai frumos decât în închipuire, au întâlnit bucuria, viața, credința, jocul, lumina, împărtășirea, prietenia, și cântul… și multe daruri pe care Domnul le-a revărsat în viața lor prin toți cei prezenți, și nu numai. Da: zile pline de sensibilitate și frumusețe, de cunoaștere a credinței, de împărtășire în grupuri mici, de momente plăcute de rugăciune, slujire, drumeție, prietenie,….. și de comuniune cu Dumnezeu,…. toate au fost comori în care sufletele sincere ale celor prezenți au descoperit împreună frumusețea vieții!
       Iar noi, în simplitate, îi mulțumim lui Dumnezeu pentru un astfel de dar, știind că El le conduce pe toate cu înțelepciune și iubire.
Distribuie cu: