Loading...
miercuri, 17 aprilie 2024
OFMConv Romania

Exerciții spirituale trăite cu bucurie de seminariștii Liceului Franciscan la Pârâul Rece, jud. Brașov

Exercițiile spirituale se află la intersecția harului lui Dumnezeu cu străduința omului. Deoarece, așa cum harul nu invadează natura umană (ne spune sf. Toma de Aquino) și nici natura nu forțează harul (cum ne convinge Sf. Augustin), tot astfel omului nu-i este niciodată ignorată capacitatea de a alege să iubească. Dimpotrivă, este promovată. Iar dacă exercițiile spirituale devin – cum ne confirmă Sf. Ignațiu de Loyola – o șansă ca omul să își pună viața în ordine și să își învingă egoismul, atunci, da, asemenea momente sunt pline de har și îl conduc pe om spre a-l iubi pe Dumnezeu.
Aceasta au trăit seminariștii noștri, în zilele 30-2 aprilie 2023, în minunatul loc de la Pârâul Rece., gândindu-se la darul vocației, la harul discernământului, la adevăratele valori ale trăirii omului… Și nu oricum, ci îndrumați duhovnicește de predicatorul invitat, părintele profesor Cristian Dumea. Cuvintele acestuia s-au întărit apoi prin meditație și rugăciune, prin liniștea interioară și tainele la care au participat… pentru ca, în final, să se întoarcă acasă, purtând – chiar și insesizabil – înăuntrul lor, sămânța dragostei adevărate. Îi mulțumim lui Dumnezeu pentru asemenea momente, îi mulțumim părintelui invitat pentru tot ce ne-a dăruit și, sigur, gazdei noastre, care an de an cu bucurie ne primește! Cu pace și bine!
 
Distribuie cu: