Loading...
luni, 4 decembrie 2023
OFMConv Romania

Ziua Mondială a Educației Catolice sărbătorită prin rugăciune, cânt, teatru și multă bucurie de elevii Liceului Franciscan

      Ziua Mondială a Educației Catolice a fost sărbătorită inedit anul acesta, pe data de 18 mai 2023, de către elevii, profesorii și angajații Liceului Teologic Romano-Catolic „Sfântul Francisc de Assisi”, cunoscându-l mai îndeaproape pe însuși patronul Liceului – Sfântul Francisc – și nu oricum: prin teatru.  Evident: este frumos când îți cunoști patronul al cărui nume îl poartă și Liceul tău. Și e frumos când afli și mai multe despre el… și ești uimit de bogăția sa. O bogăție, nu lumească, ci spirituală; o bogăție, nu de pe pământ, ci doar din ceruri; o bogăție deloc egoistă, ci generoasă, gratuită, pentru alții,…
     Îi mulțumim lui Dumnezeu pentru acest har. Și pentru darul oferit nouă astăzi de elevii noștri (cu generozitate, gratuit și cu iubire), care, sărbătorindu-l pe Dumnezeu: s-au rugat, au cântat, au interpretat excepțional – și-n premieră – piesa de teatru „Francisc și Clara” , continuându-și bucuria prin dans și voie bună,… Astfel sărbătorind și Ziua Domnului și Ziua Educației Catolice. Felicitându-i pe toți pentru aceste momente, le dorim tuturor elevilor, profesorilor, angajaților și prietenilor liceului nostru (și nu numai) ca harul și binecuvântarea Domnului, prin mijlocirea Sf. Francisc, să-i însoțească. Cu pace și bine!
Distribuie cu: