Loading...
miercuri, 17 aprilie 2024
OFMConv Romania

Vizita seminariștilor Liceului Franciscan în bisericile parohiale din Săbăoani, Iugani și Hălăucești

          Frumusețea de a fi seminarist a fost trăită în ziua sărbătorii lui Padre Pio, pe 23 septembrie 2023  inedit de către elevii noștri de la seminar. Locașurile sfinte din împrejurimi dețin istorie, conțin sacralitate și transmit chemarea de a-i întâlni pe oameni înaintea lui Dumnezeu. Așa cum și persoanele consacrate confirmă bucuria și menirea frumoasă a celui care-l slujește pe Dumnezeu. Și de aceea seminariștii noștri s-au bucurat să viziteze bisericile din Săbăoani, Iugani, Hălăucești, să afle mai multe despre ele, să se oprească și în taină să rostească o sfântă rugăciune,… apoi să-i întâlnească pe sora franciscană Bernadeta, părintele paroh franciscan Daniel și ceilalți colaboratori, să-i simtă oameni ai lui Dumnezeu,… iar în final, să poată privi frumusețea (încă vie!) a Gimnaziului Franciscan, „bunicul” Liceului nostru, unde atâtea generații de elevi și preoți sfinți și-au însușit formarea. Mulțumindu-i lui Dumnezeu pentru darul acestei zile, le dorim din suflet tuturor care în numele Lui s-au întâlnit, seminariști, preoți, surori: pace și bine!

 

Distribuie cu: