Loading...
luni, 4 decembrie 2023
OFMConv Romania

Lectio divina cu seminariștii Liceului Teologic Romano-Catolic „Sfântul Francisc de Assisi”

 

Seminariștii au trăit prima parte a zilei de 14 octombrie 2023tă, numită „zi de formare”, făcând exercițiul „Lectio divina”, sub îndrumarea părintelui profesor Pal Irimia Romică. S-au așezat înaintea cuvântului lui Dumnezeu, a glasului Său, au reflectat, și-au dat timp de meditație personală, s-au rugat și s-au simțit iubiți. „Lectio divina” rămâne cea mai importantă lecție din viața noastră. De fapt nu este nici „lecție”, ci dragoste. Căci este a lui Dumnezeu. De fiecare dată, fiecare dintre noi avem acces la ea: atunci când ne oprim din gălăgia noastră și stăm în tăcere, 10-15 minute sau mai mult și ne gândim cum ne iubește Dumnezeu. Iar dacă mai deschidem și coperta Bibliei… totul devine mai interesant: descoperim o lume unică, frumoasă, sufletească. Despre tine. Despre mine. Plină de iubire.

Distribuie cu: