Loading...
duminică, 16 iunie 2024
OFMConv Romania

Ana Blandiana – oaspete deosebit al Liceului Teologic Romano-Catolic „Sfântul Francisc de Assisi”

    Am simțit că bucuria a fost reciprocă: și a elevilor să o întâlnească pe Ana Blandiana, dar și a poetei și militantei pentru libertate civică de a-i avea în față pe elevii școlii noastre. Da, astăzi, 13 noiembrie 2023, Liceul nostru a trăit o zi istorică, fiind vizitat de un oaspete de seamă. Iar dincolo de curiozitatea firească, pe care fiecare a simțit-o în ființa sa, momentul a fost plin de sensibilitate, de emoții sincere, de sfaturi atente de viață, de admirație pentru o personalitate vastă ce își trăiește inerenta senectute cu strălucirea unui suflet tânăr,… moment în care elevii s-au bucurat să îi recite poezii, să cânte, să își exprime sensibilele întrebări și să primească sincere răspunsuri…. Și pentru ca, nu numai noi să prețuim un astfel de eveniment, ni s-au alăturat profesori oaspeți și elevi de la Colegiul „Roman Vodă” din oraș. Iar amfiteatrul nostru a devenit deodată nu „neîncăpător”, ci plin de viitor frumos.
     Îi mulțumim lui Dumnezeu pentru o astfel de oportunitate, îi mulțumim artistei că a fost cu noi, le mulțumim elevilor și cadrelor didactice ce și-au deschis ființa spre un astfel de moment. Iar noi ne continuăm călătoria, simțind să sufletul a mai primit un dar bogat! Cu pace și bine!
 
 
Distribuie cu: