Loading...
duminică, 16 iunie 2024
OFMConv Romania

Turneu al trupei de teatru a Liceului Teologic Romano-Catolic „Sfântul Francisc de Assisi” în localități învecinate

     Providențial, de „Ziua Mondială a Săracului” și de Sărbătoarea lui Cristos Rege, pe 19 și 26 noiembrie 2023,  trupa de teatru a liceului a dăruit comunităților din Pildești și Gherăești șansa de a-l cunoaște mai bine pe „sărăcuțul lui Dumnezeu” (cum îl numește Kazantzakis) Jucând cu patos, în fața unui public minunat, inedita piesă de teatru „Francisc și Clara”, scrisă de pr. Iosif Cadar, elevii trupei de teatru au transmis mesajul frumos al transformării pe care acest sfânt a trăit-o cu real curaj în viața sa, devenind din „slujitorul lumii”, un „slujitor al lui Cristos”. Și ne-au spus că fiecare dintre noi poate trăi curajul schimbării, poate alege binele, poate fi un om al lui Dumnezeu, și deveni un mesager al păcii și a binelui în mijlocul acestei lumi, atât de însetată de Dumnezeu! Iar noi îi mulțumim Domnului pentru acest eveniment, le mulțumim celor care s-au implicat și îi felicităm pe toți elevii școlii noastre, urmând ca următorul eveniment similar să se desfășoare la Prăjești în jud. Bacău, pe data de 10 decembrie 2023. Cu pace și bine!
 
Distribuie cu: