Loading...
joi, 29 februarie 2024
OFMConv Romania

Corul Liceului Teologic Romano-Catolic „Sfântul Francisc de Assisi” – participant la concertul de colinde organizat de Primăria Municipiului Roman

           Corul „Gloria” al liceului nostru a participat în seara zilei de 18.12.2023 la Concertul de colinde „O, ce veste minunată”, organizat de Primăria Municipiului Roman.  Și cât de prețuită a fost întâlnirea din această seară în jurul colindului. Această „veste minunată” povestită prin cânt a adunat la primărie și corul școlii noastre și corurile liceului teologic ortodox, pentru a simți împreună, în fața unui public minunat, candoarea și blândețea Nașterii Mântuitorului. Am fost cu toții purtați în cer, unde se naște fără încetare Domnul, atent la fiecare om, la fiecare rugăciune, căutare, strigăt și speranță,… Iar glasurile celor ce au colindat nu au făcut decât să ne ajute să renaștem în speranța că, dincolo de tot și toate, există frumusețea, a lui Dumnezeu, a noastră, cea care „salvează lumea”. Iar noi îi felicităm pe elevii corului nostru, pe cei ce i-au coordonat și pe toți cei care s-au strâns alături și-au participat la „vestea minunată”. Cu pace și bine!

Distribuie cu: