joi, 20 ianuarie 2022

Teologie

ORGANIZARE ADMITERE TEOLOGIE ROMANO-CATOLICĂ

Admitere la Seminar

• Ca seminarist (specializarea teologie romano-catolică):

• Participi în perioada 7-14 iunie la înscriere, în care, simplu, îţi aduci dosarul la adresa liceului şi care conţine:

1. Anexa la fişa de înscriere (de la şcoala de provenienţă)

2. Certificatul de naştere (original + copie)

3. Cartea de identitate (original + copie)

4. Fişa medicală în original

5. Declaraţia din partea candidatului şi a părinţilor acestuia că au luat la cunoştinţă de Regulamentul intern al unităţii şcolare şi că sunt de acord să-l respecte

6. Recomandare (caracterizare) din partea părintelui paroh

7. Fişa de aptitudini (adeverinţa) cu mediile anuale la disciplina religie şi purtare din clasele V-VIII.

• Trăieşti cu încredere perioada 15-18 iunie când are loc echivalarea probelor de aptitudini, conform fişei de aptitudini (a adeverinţei) adusă

• Primeşti cu bucurie, în ziua de 18 iunie, rezultatul. (vor fi 12 de locuri)

A fi elev la noi este o bucurie: faci parte dintr-o familie frumoasă, cu oameni deschişi, cu profesori implicaţi, cu colegi aleşi, cu săli de clasă luminoase, capelă, spaţii deschise frumos amenajate, cu terenuri de sport,… şi toate celelalte, toate pentru tine. Astfel, ai ocazia să îţi însuşeşti o formare umană şi creştină integrală, pentru a deveni un om adevărat şi pregătit în viaţă! Curaj: Domnul te aşteaptă!

Te aşteptăm şi noi cu drag!

Pr. prof. dr. Bogdan-Emilian Balaşcă, OFMConv.

LICEUL TEOLOGIC ROMANO-CATOLIC
„SFÂNTUL FRANCISC DE ASSISI” ROMAN