Loading...
luni, 27 iunie 2022
OFMConv Romania

Premii și distincții

Rezultate ale elevilor la

Olimpiade și concursuri școlare și extrașcolare

 

 

An școlar 2016 – 2017

  • Olimpiada Națională de Religie Catolică, organizată de către Ministerul Educației Naționale a României, Inspectoratul Școlar al Județului Timiș, Episcopia Romano – Catolică de Timișoara și Liceul Teologic Romano – Catolic „Gerhardinum”. Mircea Alexandru Dănuț, din clasa a X-a A, a obținut premiul III, Daniel Ciobanu, mențiune, iar David Balan, premiu special. 
  • Crosul toamnei, eveniment organizat de Primăria Municipiului Roman, cu prilejul ,,Săptămânii Mobilității Europene”. Cei mai buni alergători de la liceul nostru au fost: Anton Andrei, clasa a X-a A, locul I; Cătălin Horvat, clasa a IX-a A, locul III; Marcelin Budulai, clasa a XII-a, mențiune. 
  • Cupa 1 decembrie, desfășurată la Clubul Copiilor din Roman. La simplu, Marius Antochi (clasa a XI-a A) a obținut locul I, Lucian Munteanu (clasa a XI-a B), locul II, iar Ionuț Ciceu, tot din clasa a XI-a B, locul III. La dublu, Marius Antochi și Ionuț Ciceu au ocupat locul I, iar Lucian Munteanu și Ștefan Gârleanu (clasa a XI-a A), locul II. 
  • Trei dintre elevii liceului nostru au fost premiați de Inspectoratul Școlar Județean Neamț, în cadrul celei de-a patra ediții a Sărbătorii Școlii Nemțene, desfășurată la Teatrul Tineretului din Piatra Neamț, pentru premiile obținute la Olimpiada Națională de Religie Catolică, desfășurată în anul școlar trecut, în perioada 19-22 aprilie 2016, la Sighetu Marmației, jud. Maramureș. Elevii premiați sunt: Mircea Dănuț Alexandru, clasa a X-a A, Daniel Ciobanu, clasa a XI-a B și Gabriel Cojocaru, fost elev al liceului, acum student. 
  • La Biblioteca Municipală „George Radu Melidon” s-a desfășurat concursul de cultură generală „Speranţă pentru mâine” – ediţia a XV-a. Elevii reprezentanți ai liceului nostru, Paul Petrea, Sebastian Lucaci și Loredana Nastasă, au obținut Premiul I pe echipă. La individual, Paul Petrea a obținut premiul I, iar Sebastian Lucaci, mențiune. 
  • A fost editată revista Orizonturi XLI (septembrie-decembrie 2016) și nr. XLII (ianuarie-aprilie 2017), care a obținut locul I pe județul Neamț.

An școlar 2017 – 2018

  • – Premiul I obținut de Trupa ARDENT, trupa de teatru a liceului, la concursul Național de Teatru Medieval pentru Elevi, la Sighișoara;
  • – Premiul II, obținut de eleva Netedu Mihaela, clasa a XI-a – Olimpiada Națională de Pedagogie – Psihologie;

 

An școlar 2018 – 2019

  •  Premiul Special obținut de eleva Lungu Daiana Cristiana, clasa a X-a B – Olimpiada Națională de Pedagogie și Psihologie;
  • – Premiul I obținut de eleva Netedu Mihaela, clasa a XII-a B – Olimpiada Județeană de Pedagogie și Psihologie;
  • – Premiul I obținut de eleva Iștoc Claudia, clasa a XII-a B – Olimpiada Județeană de Pedagogie și Psihologie;
  • – Premiul I obținut de eleva Lungu Daiana -Cristiana, clasa a X-a B – Olimpiada Județeană de Pedagogie și Psihologie;
  • – Premiul II obținut de eleva Pelin Amalia-Valentina, clasa a XI-a B – Olimpiada Județeană de Pedagogie și Psihologie;
  • – Premiul II obținut de eleva Anton Alina, clasa a X-a B – Olimpiada Județeană de Pedagogie și Psihologie;
  • – Premiul III obținut de eleva Ghiojan Lavinia-Gianina, clasa a X-a B – Olimpiada Județeană de Pedagogie și Psihologie;
  • – Premiul III obținut de eleva Mantale Mihaela Ionela a XI-a B – Olimpiada Județeană de Pedagogie și Psihologie;
  • – Mențiune obținută de eleva Netedu Mihaela, clasa a XII-a B – Olimpiada Județeană de Psihologie;
  • – Premiul I obținut de eleva Ciulin Beatrice Alice, clasa a XII-a B – Olimpiada Județeană de Pedagogie și Psihologie;
  • – Mențiune obținută de elevul Dănuț Mircea-Alexandru, clasa a XII-a A – Olimpiada Județeană de Geografie;
  • – Premiul II obținut de eleva Dobrin Roxana-Georgiana, clasa a IX-a B – Olimpiada Națională de Religie Catolică;
  • – Premiul III obținut de elevul Mîrț Daniel, clasa a XII-a A – Olimpiada Națională de Religie Catolică;
  • – Premiul II obținut de elevul Cîrjă Teodor-Adrian, clasa a XII-a A – Olimpiada Județeană de Religie Catolică;
  • – Premiul I obținut de elevul Balan David Marius, clasa a XI-a A – Olimpiada Județeană de Religie Catolică;
  • – Premiul I obținut de eleva Dobrin Roxana-Georgiana, clasa a IX-a B – Olimpiada Județeană de Religie Catolică;
  • – Premiul II obținut de elevul SărățanuIulian, clasa a XII-a A – Olimpiada Județeană de Religie Catolică;
  • – Premiul I obținut de elevul Ghiuzan Narcis Domenic, clasa a X-a A – Olimpiada Județeană de Religie Catolică;
  • – Premiul I obținut de elevul Mîrț Daniel, clasa a XII-a A – Olimpiada Județeană de Religie Catolică;
  • – Mențiune obținută de eleva Petruț Mădălina, clasa a XI-a B – Olimpiada Județeană de Religie Catolică;
  • – Mențiune obținută de eleva Mihăeș Veridiana Maria, clasa a IX-a B – Olimpiada Județeană de Religie Catolică;
  • – Locul II, obținut de echipa de fotbal băieți – Olimpiada Națională a Sportului Școlar, etapa Municipală;
  • – Locul II, obținut de elevul Hîrja Sergiu, clasa a XI-a A – Olimpiada Națională a Sportului Școlar la Șah, etapa locală;
  • – Locul III, obținut de elevul Anton Andrei, clasa a XI-a A – Olimpiada Națională a Sportului Școlar Cros, etapa județeană;
  • – Premiul I acordat Revistei Orizonturi – Concursul de Jurnalism și Reviste Școlare;
  • – Premiul al II-lea, acordat Revistei Mesagerul copilăriei, la Concursul de Jurnalism și reviste școlare, etapa județeană;
  • – Premiul I, obținut de elevul Cîrjă Teodor-Adrian, clasa a XII-a A– Concursul de cultură generală Speranță pentru mâine, ediția a XVII-a;
  • – Premiul I obținut de elevul Mîrț Daniel, clasa a XII-a A – Concursul Tinere condeie, etapa județeană;
  • – Premiul I, obținut de elevul Cîrjă Teodor-Adrian, clasa a XII-a A – Concursul Tinere condeie, etapa județeană;
  • – Premiul III, obținut de eleva Ghercă Mihaela, clasa a XI-a B – Concursul Tinere condeie, etapa județeană;
  • – Mențiune obținută de eleva Lungu Daiana Cristiana, clasa a X-a B – Concursul național de folclor Tradiție și spiritualitate, Drobeta Turnu Severin;
  • – Premiul II obținut de elevul Ciocoiu Marius Emanuel, clasa a X-a B – Concursul național de folclor Tradiție și spiritualitate, Drobeta Turnu Severin;
  • – Premiul I obținut de eleva Dobrin Roxana-Georgiana, clasa a IX-a – Concursul Național Epistolar HOMO DIGITALIS, ediția a VII-a;
  • – Premiul II, obținut de eleva Baciu Noelia, clasa a IX-a B – Concursul național de creație Calistrat Hogaș, ediția a X-a;
  • – Premiul I, obținut de elevul Jicmon Gabriel, clasa a X-a A – Concursul național de creație Calistrat Hogaș, ediția a X-a;
  • – Locul I, acordat echipei Temerarii (formată din elevi de la profilul teologic și de la profilul pedagogic)– Concursul local „De la Dragobete la Sărbătoarea Rusaliilor”;
  • – Locul I, acordat echipei Liceului Teologic Romano-Catolic „Sfântul Francisc de Assisi” (formată din elevi de la profilul teologic și de la profilul pedagogic) – Concursul de cultură generală Speranță pentru mâine, ediția XVII-a;
  • – Premiul III, obținut de eleva Păvăloaei Maria, clasa a X-a B – Concursul național de creație Calistrat Hogaș, ediția a X-a;
  • – Premiul I, obținut de elevul Pal Cosmin Antonio, clasa a XI-a A – Concursul Național CRUCEA în imaginația copiilor, ediția a VIII-a;
  • – Premiul II, obținut de eleva Gavril Anca Georgiana, clasa a IX-a B – Concursul Județean Toamna în culori și imagini, ediția a III-a, secțiunea Creație literară;
  • – Premiul III, obținut de eleva Prisecaru Bianca Mariana, clasa a IX-a B – Concursul Județean Toamna în culori și imagini, ediția a III-a, secțiunea Creație literară;
  • – Premiul  I, obținut de eleva Tiba Adriana, clasa a XII-a B – Concursul județean „PĂMÂNTUL – PĂDUREA – VIAȚA”, secțiunea PPT;
  • – Premiul  I, obținut de eleva Roșu Ciucheș Crina, clasa a XI-a B – Concursul județean „PĂMÂNTUL – PĂDUREA – VIAȚA”, secțiunea Desen;
  • – Premiul  I, obținut de eleva Ciulin Beatrice Alice, clasa a XII-a B – Concursul județean „PĂMÂNTUL – PĂDUREA – VIAȚA”, secțiunea fotografie;
  • – Premiul  I, obținut de eleva Tabacaru Ariana Andreea, clasa a IX-a B – Concursul județean „PĂMÂNTUL – PĂDUREA – VIAȚA”, secțiunea fotografie;
  • – Premiul  I, obținut de eleva Doboș Bianca Bibiana, clasa a X-a B – Concursul județean „PĂMÂNTUL – PĂDUREA – VIAȚA”, secțiunea fotografie;
  • – Premiul  I, obținut de eleva Gavril Anca Georgiana, clasa a IX-a B – Concursul județean „PĂMÂNTUL – PĂDUREA – VIAȚA”, secțiunea fotografie;
  • – Premiul  II, obținut de eleva Dobrin Roxana – Georgiana, clasa a IX-a B – Concursul județean „PĂMÂNTUL – PĂDUREA – VIAȚA”, secțiunea PPT;
  • – Premiul  I, obținut de eleva Botezatu Ana Maria Denisa, clasa a XI-a B – Concursul județean „PĂMÂNTUL – PĂDUREA – VIAȚA”, secțiunea desen;
  • – Premiul  III, obținut de eleva Frențoaia Lorena, clasa a XI-a B – Concursul județean „PĂMÂNTUL – PĂDUREA – VIAȚA”, secțiunea desen;
  • – Premiul  III, obținut de eleva Dabija Maria, clasa a IX-a B – Concursul județean „PĂMÂNTUL – PĂDUREA – VIAȚA”, secțiunea fotografie;

An școlar 2019 – 2020

  • – Mențiune obținută de eleva Dobrin Roxana-Georgiana, clasa a X-a B – Olimpiada Județeană de Discipline Socio-Umane (Psihologie);
  • – Mențiune obținută de elevul Sascău Robert Marian, clasa a XII-a – Olimpiada Națională a Sportului Școlar – Etapa Județeană;
  • – Locul IV, obținut de elevul Dancă Denis, clasa a IX-a A – Olimpiada Națională a Sportului Școlar, etapa locală la ȘAH;
  • – Locul I obținut de elevul Ghiunghiuș Egidiu, clasa a IX-a A –Concursul Național de Protecția mediului „Memorial Raul Surdoiu”;
  • – Locul I obținut de eleva Dobrin Roxana-Georgiana, clasa a X-a A – Concursul Național de Protecția mediului „Memorial Raul Surdoiu”;
  • – Locul I obținut de elevul Giurcă Marius Anton, clasa a IX-a A – Concursul Național de Protecția mediului „Memorial Raul Surdoiu”.
  • Din cauza pandemiei cu virusul SarsCov-2, în anul școlar 2019-2020 au fost suspendate olimpiadele și concursurile școlare care trebuiau să se desfășoare după data de 12 martie 2020, ceea ce a dus la un număr mult mai mic de participări, în consecință rezultate obținute de elevi. 

An școlar 2020-2021

  • Diplomă obținută de elevii: Denisa Olariu (clasa a XI-a B), Ștefania Cimpoieșu (clasa a XI-a B), Iuscinschi Andreina (clasa a XI-a B), Iuscinschi Carina (clasa a XI-a B), Jicmon Paul (clasa a XI-a A) și Maria Enache (clasa a IX-a B), la Gala Excelenței în Educație, Oferită de Primăria Municipiului Roman, pentru proiectul extrașcolar ”Sunshine”.
  • Pentru anul școlar 2020-2021, concursurile și olimpiadele școlare au fost suspendate, fapt ce a dus la lipsa rezultatelor. 

Anul școlar 2021-2022

  • Premiul III,  Denis Feraru, clasa a XI-a A – Olimpiada Națională de Religie Catolică, Iași;
  • Premiul I, Alessia Andro, clasa a IX-a B, Olimpiada de Religie Catolică, Faza Județeană;
  • Premiul I, Dobrin Roxana Georgiana, clasa a XII-a B, Olimpiada de Religie Catolică, Faza Județeană;
  • Premiul II, Dumea Adriana Loredana, clasa a IX-a B, Olimpiada de Religie Catolică, Faza Județeană;
  • Premiul III, Roiu Andreia Bianca, clasa a X-a B, Olimpiada de Religie Catolică, Faza Județeană;
  • Premiul III, Balan Mădălina, clasa a XII-a B, Olimpiada de Religie Catolică, Faza Județeană;
  • Mențiune, Alessia Andro  clasa a IX-a B – Olimpiada Națională de Religie Catolică, Iași;
  • Premiul I, Alexandru Domenic Alexandru, clasa a X-a A – Olimpiada Județeană de Religie Catolică;
  • Premiul I, Cristina Radu, clasa a X-a B –  Concursul Regional de Artă Plastică și Decorativă ”Învierea Domnului” – secțiunea ”Icoană pe sticlă”, Tulcea
  • Premiul I,  Daria Antoche, clasa a X-a B – Concursul Regional de Artă Plastică și Decorativă ”Învierea Domnului” – secțiunea ”Grafică”, Tulcea
  • Premiul I, Noelia Eugenia Baciu, clasa a XII-a B – la Concursul „Mesajul meu anti-drog”, secțiunea „Arte vizuale – pictură”, Piatra Neamț
  • Premiul II, Ariana Andreea Tabacaru, clasa  a XII-a B –  la Concursul „Mesajul meu anti-drog”, secțiunea „Eseu literar”, Piatra Neamț.
  • Mențiune, Dîm Francesca Lăcrămioara, la  Concursul Regional ”Cercetăm, analizăm, experimentăm, aplicăm și comunicăm”, Arad.
  • Premiul I, Revista „Orizonturi” – editată de elevii liceului –  la Concursul Interjudețean „Tărâmul cuvintelor”, Focșani.
  • Premiul I, Adelina Mădălina Balan, clasa a XII-a B –  la Concursul Interjudețean „Tărâmul cuvintelor”, Focșani.
  • Premiul II, Roxana Georgiana Dobrin, clasa XII-a B –  la Concursul Interjudețean „Tărâmul cuvintelor”, Focșani.
  • Mențiune, Amalia Mîrț, clasa a X-a B  –  la Concursul Interjudețean „Tărâmul cuvintelor”, Focșani.
  • Premiul I, Dîm Francesca Antonia Lăcrămioara de la clasa a IX-a B la Concursul  Regional „Mesaj către părintele meu”, Centrul Județean de Resurse și de Asistență Educațională Olt.
  • Premiul II, Ciobanu Ana Maria, clasa a IX-a B, Concursul  Regional „Mesaj către părintele meu”, Centrul Județean de Resurse și de Asistență Educațională Olt.
  • Premiul III, Cobuz Anda, clasa a IX-a B, Concursul  Regional „Mesaj către părintele meu”, Centrul Județean de Resurse și de Asistență Educațională Olt.
  • Mențiune, Maria Cobuz, clasa a IX-a B, la Concursul  Regional „Mesaj către părintele meu”, Centrul Județean de Resurse și de Asistență Educațională Olt.
  • Mențiune, Gianina Prisecaru, clasa a IX-a B, la Concursul  Regional „Mesaj către părintele meu”, Centrul Județean de Resurse și de Asistență Educațională Olt.
Distribuie cu: