Loading...
joi, 29 februarie 2024
OFMConv Romania

Proiect „Incluziune prin toleranță, joc și artă!”

              Proiectul  Incluziune prin toleranță, joc si artă! desfășurat în cadrul Școlii Gimnaziale ”Costache Negri”, structură a Liceului Teologic Romano-Catolic ”Sfântul Francisc de Assisi”, Roman face parte din Programul de Educație, Burse, Ucenicie și Antreprenoriatul Tinerilor în România finanțat prin Granturile SEE 2014-2021, contract nr. 2019-EY-PICR -0001, a debutat pe 1 februarie 2021 și s-a încheiat pe 31 iulie 2022.

         Proiectul și-a propus  dezvoltarea conceptului de incluziune școlară prin  stimularea participării la educație a copiilor romi, cu sprijinul părinților și al profesorilor. Disponibilitatea din ce în ce mai scăzută a elevilor de a participa cu interes la activități reprezintă o problemă. Elementele vizibile ale acestui fenomen sunt absenteismul, părăsirea timpurie a scolii, rezultatele slabe pe parcursul anului școlar și la examenele finale. Nevoile de formare ale cadrelor didactice din cele 5 școli partenere  sunt legate de adaptarea deficitara a demersului didactic la particularitățile psiho-sociale ale elevilor, în vederea gestionării situației elevilor cu risc de părăsire timpurie a școlii, in vederea minimizării ratei de abandon școlar si analfabetism funcțional.

            Școlile implicate în proiect sunt din mediul urban și rural.

          În cadrul proiectului au fost realizate următoarele activități:

  1. Activități de formare pentru profesorii care lucrează cu elevi romi cu tema: Educație incluzivă, Profesorul –agent al schimbării, precum și ateliere de lucru în vederea conceperii de produse intelectuale (CDȘ-uri –  DIVERSITATEA, SURSĂ SI RESURSĂ, GRĂDINIȚA PENTRU TOȚI, INCLUZIUNE PRIN TOLERANȚĂ, JOC ȘI ARTĂ și materiale inovatoare – caietele de lucru pentru învățământul preșcolar PRIETENI… ÎN GRĂDINIȚA PENTRU TOȚI! și pentru învățământul primar – MIC, DAR TOLERANT!, respectiv un ghid de bune practici STRATEGIA DE MANAGEMENT AL DIVERSITĂȚII);
  2. Activități de învățare/ conștientizare organizate pentru părinții romi și neromi împreună – ȘCOALA PĂRINȚILOR;
  3. Activități de conștientizare privind incluziunea socială, organizate pentru elevii romi și neromi împreună – TABĂRA DE WEEKEND – EDUCATIE PRIN JOC SI ARTA – organizate în 4 serii, pentru nivelul preșcolar, primar, gimnazial;

 

Impactul proiectului, corelat cu obiectivele acestuia si nevoile identificate, a constat in schimbarea pozitiva la nivel de:

– beneficiari direcți (participanți): îmbunătățirea competentelor profesionale și personale ale profesorilor, schimbarea atitudinii  privind incluziunea socială a elevilor/părinților romi și neromi;

– beneficiari indirecți ( ceilalți elevi, părinți, profesori): creșterea motivației de implicare in activități si schimbare de atitudine, aspect observat prin chestionare aplicate elevilor, îmbunătățirea frecventei la școală (statistici), a abilitaților sociale si a rezultatelor școlare (statistici);

– organizații: Inspectorat Școlar Județean Neamț si școlile partenere: creșterea capacității de a declanșa schimbări în ceea ce privește incluziunea, evitarea stigmatizării romilor prin susținerea interacțiunii și cooperării dintre romi și ne-romi, adaptarea curriculei pentru a reliefa contextele culturale ale comunităților de romi și utilizarea materialelor de învățare relevante pentru nevoile elevilor romi;

 – Comunitate: mai multa deschidere/ sinergie, activități mai numeroase si mai eficiente in beneficiul comunităților locale; îmbunătățirea imaginii școlilor si a ISJ Neamț, ca instituție reprezentativa pentru învățământul nemțean in comunitate, îmbunătățirea imaginii negative pe care o au romii  prin intensificarea interacțiunilor dintre romi și ne-romi pentru a obține un nivel de înțelegere reciprocă.

            Ne dorim sa avem si sa sustinem ELEVI MOTIVATI, ce au in comun pasiunea pentru studiu, perseverenta, curiozitatea, vointa, dar si mentori pe masura, PROFESORI COMPETENTI, cu vocatie, cu generozitatea daruirii de sine, MANAGERI VIZIONARI, care sustin reusitele scolare ale elevilor.

Distribuie cu: