Loading...
duminică, 16 iunie 2024
OFMConv Romania

„Unirea Principatelor” sărbătorită cu pace și unire de către elevii Liceului Franciscan

 
      Adevăratul sens al Unirii nu stă doar în admirarea unui tablou, a unui peisaj frumos istoric, trăit cândva (de alții!) în trecut. Și-atât. Ci este un dar și un mesaj transmis și nouă astăzi. Despre noi! Unirea dintre oameni nu poate (niciodată) fi realizată, dacă nu este trăită mai întâi în propria ființă. Un om scindat în sine însuși nu poate fi unit cu ceilalți. Conflictul său interior îl va plasa mereu și în conflict cu alții. Avem, înseamnă, nevoie de unirea în intimitatea noastră, noi cu noi înșine, să ne primim, să fim prieteni cu propria persoană,…. abia atunci aceasta se va răsfrânge inevitabil către ceilalți: vom fi uniți colegii de bancă, de clasă, vecinii, școala, angajații, comunitatea locală, țara…. și, de ce nu, lumea întreagă.
       Iar întâlnirea de astăzi, 23.01.2024, din amfiteatru, care ne-așezat din nou în fața frumosului, nu poate decât să ne amintească de unirea la care suntem chemați cu toții: să fie o școală unită în care fiecare să trăiască arta de a colabora, a renunța, a ajuta, încât să-i fie bine celuilalt. Felicitându-i pe elevi și pe profesorii implicați în evenimentul de astăzi, vă dorim tuturor o sărbătoare frumoasă de „Mica Unire!” Cu pace și bine!
Distribuie cu: